FARMA

     Farma je smeštena u selu Pudarci, nadomak Beograda u prigradskoj opštini Grocka. Selo je lako pristupačno ako mu se prilazi sa strane autoputa E-75, gde se na isključenju Umčari isključujete sa autoputa, prolazite kroz selo Umčare, nastavljate putem ka Brestoviku i na izlazu iz Umčara nailazite na Pudarce, gde je upravo kod putne oznake gde se završava selo Umčari smeštena naša farma. Do sela možete doći i smederevskim putem, gde iz pravca Beograda, na 5 km nakon Grocke na uzvišenju skrećete desno i ulazite u selo Pudarce iz pravca Brestovika.

     Ono što je karakteristično za Pudarce jeste da je to selo koje obiluje voćnjacima raznih sorti koje svoje mesto nalaze na pijacama širom Srbije, a uzimajući u obzir da je nadomak sela organizovan otkup gotovo svih sorti voća, plodovi ovih voćnjaka nalaze svoje mesto i na trpezama van granica naše zemlje. Često ćete tokom sezonskog perioda videti hladnjače kako pod teretom odvoze voće uzgojeno vrednim rukama naroda ovoga kraja, i ozarena lica ljudi koja su uspela da unovče svoju mukom stečenu letinu. 

     Pudarci su selo koje je geografski smešteno na brdoviti deo šumadije okrenut ka Kosmaju, i leže na nekih 350-400 m nadmorske visine, što je odlično tle za gotovo stalne povetarce i izuzetno čist vazduh. Brdovito selo sa rastresitom zemljom crvenkasto žute boje koja nekim svojim delom podseća na glinu, međutim svojim odlikama izuzetne vodopropusnosti pogoduje mnogim vrstama voća. Ne tako retko naići ćete na samonikle čokote vinove loze koji tu obitavaju desetinama godina, a koji nam govore da je to bila zemlja koja je nekada bila domaćin brojnih vinograda, ali se sada tek ponegde mogu naći manji vinogradi, koji iako stari još uvek donose jak rod grožđa svojim pudarima.

     Otuda i naziv samog sela Pudarci dolazi od pudara, zanimanja koje je veoma staro i retko danas, jer su retki oni koji neguju zanimanje pudara, odnosno čuvanja vinograda od ptica, a i poslovanja oko gajenja vinove loze. Pudar je čovek koji čuva vinograd. Bavi se i poslovima koji su neophodni da bi rod grožđa bio što bolji i veći (orezivanje, prskanje, okopavanje…). Obično stanuje u kućici sa okućnicom koja je u okviru samog vinograda. U kućici u kojoj živi, živi i njegova porodica. Pudar mora biti poštena i plemenita osoba. “Naoružan” snagom volje, trubama i kojekakvim “klepetkama”, čuvao je vinograd od svog najvećeg neprijatelja, ptica ali i svih ostalih nepoželjnih gostiju u vinogradu. 

Ilustracija: Pudar

   Reč pudar dolazi od glagola puditi ili pudati, što znači terati, plašiti.U vreme knezova i vlastelina, u poljima i vinogradima su se zapošljavali pudari i vinclari. Vinclari su bili nastojnici, kućepazitelji, živeli su u kuriji što je kuća ili kućica unutar velikog poseda i brinuli su se o celom domaćinstvu. Sluga vinclara je bio pudar. Pudar je živeo zajedno sa vinclarom, čuvao ga, kuvao mu, ali i čuvao ceo posed. Pudar je u ono vreme mogao da bude samo muška osoba. Pudar je radio za hranu. Kako je živeo sa vinclarom i kuvao mu, zasluženu platu posle berbe grožđa, dobijao je u hrani.

MAPA: